•    JAK RADZIĆ SOBIE W TRUDNYM CZASIE PRZEDŁUŻAJĄCEJ SIĘ KWARANTANNY?

jak_radzic_w_trudnym_czasie_przedluzajacej_sie_kwarantanny.docx

TRUDNE EMOCJE
          Wiele uczuć towarzyszy nam podczas kwarantanny. Ograniczenia, które zostały na nas nałożone powodują wiele reakcji. Jednym z nich jest złość. Emocja ta została wytworzona w toku ewolucji. Zazwyczaj jest bardzo pomocna, mówi nam o tym, jakie nasze potrzeby nie są zaspokajane. Pojawia się w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne (sytuacje i zachowania innych ludzi, które ocenimy jako zagrażające) lub wewnętrzne (nasze uczucia lub myśli). Kiedy sytuacji, które interpretujemy jako zagrażające, jest zbyt dużo, nietrudno jest o gwałtowne wyładowanie naszych frustracji. Drobne złości działają trochę na zasadzie efektu kuli śnieżnej: sumują się, tworząc coraz większą całość i pędzą w dół, a gdy się roztrzaskają mogą spowodować wielkie szkody - mogą krzywdzić nas lub naszych bliskich. Szczególnie jeśli przebywamy ze sobą dużo czasu - jak teraz: mała przestrzeń, ograniczona możliwość odpoczynku na zewnątrz, odseparowania się od sytuacji, która powoduje zdenerwowanie... Wszystko to utrudnia zapanowanie nad emocjami. Warto jednak próbować okiełznać swoje uczucia, bo najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo i wzajemne zrozumienie w tym trudnym czasie. Jedną ze składowych Treningu Zastępowania Agresji jako sposób na opanowywanie złości jest Kontrola Złości. Infografika, którą dołączam, mówi pokrótce jakie kroki należy podjąć, aby opanować złość. Przede wszystkim należy zastanowić się co nas złości: jakie sytuacje i jakie myśli przez to w nas powstają. Następnym krokiem jest zastanowienie się nad sygnałami z ciała, które nam mówią, że kiełkuje w nas te trudne uczucie. Rozpoznanie ich w odpowiednim momencie pozwoli później na szybkie skontrolowanie siebie i być może zapobiegnięcie nieprzyjemnym konsekwencjom. Monity, czyli hasła wspierające nas w opanowaniu złości, powinny być krótkie i najlepiej odnoszące się do tej sytuacji. Warto siebie potem nagrodzić i na nowo spojrzeć na tą sytuację. Uprościłam dwa ostatnie kroki, jeśli jesteście jednak ciekawi jak wyglądają w oryginalne, zachęcam do zapoznania się z oryginalną metodą Trening Zastępowania Agresji.

Kopia-Kontrola-zlosci-kopia.pdf

organizacja_pracy_w_domu.docx